Kniha návštěv

Datum 05.06.2018

Vložil Albertchema

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The prostate related is the central a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of forms of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections originating from the rest from the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some of the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and this will also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations weekly will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will heighten the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to take to ensure a wholesome prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to select prostate examination at least once per year.

Datum 03.06.2015

Vložil Žofie

Titulek Dotaz

Odpovědět

Ve Vaší diplomce se zabýváte historií quiltování, zpracovávala jste také Čechy? Někde jsem narazila na výraz klůckování, existují tedy v českých sbírkách české quilty? Zdravím pěkně

Datum 19.08.2015

Vložil Jana

Titulek Re: Dotaz

Odpovědět

Omlouvám se za pozdní odpověď. Nějak jsem to tu zanedbávala. Klůckování se opravdu používalo, jak hojně, nedovedu odhadnout. Výskyt quiltů v našich muzeích jsem nezaznamenala. Vím o několika kouscích v Židovském muzeu (šily je Němky žijící v Praze), pár jich je v Británii s označením, že pochází z Čech a na Slovensku mají jeden kousek ve světničce, kam se jezdil rekreovat tuším, že Palacký. Jinak je to jako s modrotiskem, nebylo to nic vzácného, tudíž to nikomu nestálo za uchování. Jana

Datum 10.01.2015

Vložil Jana T.

Titulek Knihy

Odpovědět

Dobrý den, sháním Vaši knihu Léto u tety Jany, poradíte mi prosím kde ji seženu? Děkuji.

Datum 28.01.2015

Vložil Jana

Titulek Re: Knihy

Odpovědět

Přeji hezký den,
je mi líto knížku už nemám.
Jana

Datum 14.03.2014

Vložil Enzo

Titulek Tilda - Půvabné domácí šití

Odpovědět

Tilda šití, nová kniha v češtině: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/tilda-puvabne-domaci-siti.html

Datum 26.01.2013

Vložil alena

Titulek panenky

Odpovědět

Dobrý den ,na vaših stránkách jsem našla nádherné panenky,které se líbí mé dcerce.CHtěla bych se zeptat jestli nané¨ě někdo dělá kurzy, jsem s Kladna.Děkuji alena Chotašová e-mail ajejka@seznam.cz

Datum 17.01.2013

Vložil Eva

Titulek Jsou ještě k mání Vaše knihy?

Odpovědět

Quilty mám moc ráda a sama se o ně pokouším. Mám však pořád problém s prošíváním velkých ploch. Pod prošitím se různě řasí látka, asi ji mám málo napnutou. S normálním strojem Janome je to potíž. Přivítala bych sebe nepatrnější radu jak na to.
Díky Eva Kloboučková, Krupka

Datum 04.02.2013

Vložil Jana

Titulek Re: Jsou ještě k mání Vaše knihy?

Odpovědět

Přeji hezký den do Krupky (chodila jsem do Teplic na gympl). Napište mi na email - je to na delší povídání, zkusím Vám poradit. Jana

Datum 27.09.2011

Vložil Marie Luňáková

Titulek objednávka knih

Odpovědět

Milá Jano, moc mě zaujaly vaše stránky a i když s patchworkem laškuji už dlouho, jsem stále začátečnice a samouk. Prosím o zaslání vašich knih a sdělení, jak bych se já ze Zlína mohla s vámi kontaktovat a něco od vás naučit. Zdraví Marie